Kroměřížský zámek a zahrady: památka UNESCO – na listinu Světového kulturního a přírodního dědictví byl arcibiskupský zámek a zahradní komplex v Kroměříži zapsán v roce 1998. Kroměřížský zámek sloužil jako sídlo olomouckých biskupů a arcibiskupů. Vznikl v roce 1512 přestavbou gotického hradu z XIII. století. Původně se jednalo o stavbu v renesančním duchu, v době třicetileté války byl zámek těžce poškozen. S obnovou započal biskup Karel II. z Lichtenštejna, který se zasloužil také o založení geometricky zajímavě řešené Květné zahrady.
Zámek upravený do raně barokního stylu byl v roce 1752 poškozen požárem. K dalším škodám došlo v závěru II. světové války, kdy ustupující německá armáda zapálila zámeckou věž.
Arcibiskupský zámek dnes patří k nejvýznamnějším kulturním a historickým památkám České republiky. V jeho nitru se nacházejí rozsáhlé sbírky obrazů a vzácných knih.